Winners of the January 2019 ‘Nature’ Monthly Competition

Winners of the January 2019 ‘Nature’ Monthly Competition

Congratulations to our winners in the Kilkenny Photographic Society December Monthly Projected Competition “Nature’. Our lastest competition was judged by Hugh Wilkinson from Catchlight Camera Club and we extend our thanks to Hugh for the tough task of judging!


•Novice Section•
1st Place: Moira Fulton
2nd Place: Eamonn McArdle
3rd Place: David Kelly


•Intermediate Section•
1st Place: Liam Good
2nd Place Frank Corcoran
3rd Place shared: Petr Petr & Billy Culleton


*Advanced Section•
1st Place: Dave Barrie
2nd Place: Andy Magan
3rd Place: Matt Whitby

Click on any of the images below for full screen.
Kilkenny Photographic Society Presents Frank Hausdoerfer AFIAP EVOEAV EHWF

Kilkenny Photographic Society Presents Frank Hausdoerfer AFIAP EVOEAV EHWF

Frank Hausdoerfer

Born: 1966 in East Germany

Member:Suhl (GER), Braunau (AUT), Sabac (SER), FIAP, PSA, IIWF

Focus: Landscape, Travel, Sport, Model

National Awards: Germany, Austria, Serbia

International Awards: 

* 2015-2018 top10 in Germany and top3 in Serbia

* Awards in 24 different Countries on all Continents

* 70 different photographs were awarded

* 25 different photographs received Medals

* 433 International Awards in total and 137 from them award winning medals

* 4,500 Acceptances in 3 years of time with more than 250 different images

Judging

Serbia, Denmark, Bosnia, Croatia, Germany, Ireland “Image of the Year” PIDC + PIDM 2017 (PSA) 

Exhibitions: 

GER (2012, 2013, 2014)

ROM (2016)

KPS Presentation Frank Hausdoerfer Thursday 17th Jan 2018
Winners of the November 2018 ‘Form/Shape’ Monthly Competition.

Winners of the November 2018 ‘Form/Shape’ Monthly Competition.

Congratulations to the winners of this months competition “Form/Shape’. This months competition was judged by Niamh Whitty. The winners are as follows:

Novice Section

1st Place: Miora Fulton

2nd Place:Eamonn McArdle

3rd Place: Fergus Alonso 

Intermediate Section

1st Place: Billy Culleton

2nd Place Liam Good

3rd Place: Carla Ennis.

Advanced Section:

1st Place: Eamon Wall

2nd Place: John Cuddihy

3rd Place: Dan Ryan